Prohlášení k aktivitám paralelní skupiny Kogi Wiwa

Prohlášení nadačního fondu Mosty – Puentes k aktivitám paralelní skupiny Kogi Wiwa v České republice v létě 2023. 

Toto prohlášení zveřejňujeme na základě velkého množství dotazů a zmatení, aby se tato situace vyjasnila. 

Nadační fond Mosty Puentes se vymezuje vůči aktivitám skupiny pořadatelů akcí s Mamo Awisenem a jeho rodinou v České republice. 

Z našeho pohledu je nepřípustné, že organizátoři jejich pobytu vytváří zmatek kopírováním vzhledu i obsahu pozvánek NF Mosty- Puentes a paraziticky využívají naší dlouholeté práce. Znepokojující je pro nás i prezentace Awisena coby léčitele.

Awisenovo mamovství spočívá v mluveném slově a popisu kosmologie kmenů hor Sierra Nevada. Jeho žena Mawekun a syn z jednoho z předchozích manželství Rumadži jsou hudebníci. Jejich obřadní písně jsou úchvatným hudebním představením. 

Z loňského roku, kdy jsme všechny tyto domorodce hostovali, víme, že Awisen není léčitelem. Proto nás znepokojuje, že nabízí tyto služby. V letošním roce jsme navštívili i jeho rodinu v horách Sierra Nevada a víme, že z jejich strany nemá podporu ani oprávnění léčit anebo pořádat duchovní setkání. 

Každý, kdo alespoň trochu sleduje aktivity nadačního fondu Mosty – Puentes, ví, že stavíme na dlouholeté spolupráci s rodinami kmenů Kogi a Wiwa z hor Sierra Nevada v Kolumbii. V loňském roce jsme hostovali i zmíněného vypravěče a hudebníky, se kterými dále z lidských i záměrových důvodů nespolupracujeme. Naše práce se vyvíjí od začátku směrem k péči o krajinu a obnově původních tradic, tradiční moudrosti a lidských hodnot našeho území. Proto dále pořádáme setkání s Mamo Kunšemaku, který je léčitelem lidí i krajiny a velmi laskavým člověkem i vtipným vypravěčem příběhů a mýtů. Jeho žena Sawekun předává ženám umění práce s vlákny i nitěmi života. V tichu, kde mluvíme beze slov. 

správní rada NF Mosty Puentes

www.mosty-puentes.cz

.

Přejít nahoru